top of page

Старі Доктори, нові пригоди

Оновлено: 6 днів тому



Всі люблять старих Докторів! Правда ж?.. Всі ж люблять?.. Чесно, я не один тут такий?.. От і добре! Тому що саме про них я сьогодні й писатиму, чи точніше вже написав, бо ви це читаєте… 


Не суть, отже, мова йде про чотири мінісерії від Titan Comics, кожна з яких розповідає про пригоди котрогось з Докторів, що були до відродження, а саме про пригоди Восьмого, Четвертого, Третього і Сьомого. В такому порядку, бо саме в такій черзі виходили комікси, але насправді це ролі не грає, бо вони ніяк не пов’язані.


Тож почнемо. Але відразу скажу, що тексти про комікси Четвертого, Третього та Сьомого Докторів будуть коротші за частину з Восьмим через те, що перші три розповідають кожна свою єдину цілісну історію на всіх випусках, в той час, як у Восьмого кожен випуск новий сюжет.


Doctor Who: The Eighth Doctor

Сценарій — George Mann

Малюнок — Emma Vieceli

Обкладинка коміксу "A Matter of Life and Death"

Найпершою з усіх почала виходити мінісерія про Восьмого Доктора у листопаді 2015-го і закінчилась в березні 2016-го, що прям дуже гарно вклалось у двадцятирічну річницю, котру Восьмий мав святкувати у 2016 році.


Серія складається з п’яти випусків, кожен з яких має окрему історію, хоч у висновку всі складаються в одне ціле, і були зібрані в збірці Doctor Who: The Eighth Doctor - A Matter of Life and Death.


Насправді це найкраща серія з усіх, що я читав для цього матеріалу. Вона в принципі дуже-дуже гарна: пригоди веселі та цікаві, Восьмий Доктор сонечко, а його нова супутниця — Джозі — дуже класна і хотілось би її побільше (але я знаю, де ще можна підчитати пару коротких коміксів про них двох, хе-хе), малюнок від Емми Віселі дуже гарний і є, певне, одним з моїх найбільш улюблених серед усіх коміксів по Доктору від Titan.


А тепер коротко про сюжет.


Випуск 1 The Pictures of Josephine Day


Якщо ви бачите в назві відсилку на Доріана Ґрея, то ви молодці, бо це вона і є. Взагалі, тут багато зав’язано на живописі, бо нам тут представляють Джозі, яка є художницею, мало того її картини починають оживати й виходити на світ божий. Трошки нагадує ситуацію з зігонами в Дні Доктора, але в нашому випадку це дійсно картини, а не застиглі в часі моменти. 


Власне саме з цими картинами й прийдеться розбиратися Доктору, котрий взагалі просто приїхав до себе в маєток в Вельсі (так-так, у Доктора є маєток в Вельсі), щоб взяти свій примірничок Джейн Ейр, що породжує мій улюблений кадр в цій збірці.


Доктор реагує на зневагу до Джейн Ейр

І власне в маєтку Доктор і зустрічає Джозі, бо та просто по приколу заселилась. Їй треба було десь мешкати, а будинок стояв пустим. Добре, що вона потрапила на Восьмого, а не на Першого.


Власне з цієї зустрічі з Джозі та її картинами й розпочнеться сюжет, причому не тільки цього випуску, а частково і всієї серії, бо на картинах зображені Крижані воїни й інші прибульці, котрих звичайна людина з Вельсу не мала б бачити.


Очевидно, це зацікавить Доктора і дасть гачок, аби зачепити Джозі за собою. Іншим гачком буде записочка з координатами та списком місць для відвідин в його примірнику Джейн Ейр, за яким вони й послідують.


Взагалі, це дуже приємний початок. В Доктора з Джозі відразу вибудовується дуже цікава і класна динаміка персонажів, дівчина приємно розкривається як персонажка, “проблема” випуску гарно затягує, а інтрига в кінці чіпляє, що вам ще треба для щастя в першому випуску?!


Окрема приємність це маєток Доктора як такий, бо замість того, аби просто створити якийсь будинок, автори відтворюють екстер’єр маєтку Доктора з коміксу Zeron Invasion, що виходив 1972 року в британському TV Action.



Порівняння маєтків Доктора
Ліворуч маєток Доктора з TV Action, праворуч маєток з The Pictures of Josephine Day

Випуск 2 Music of the Spherions


Більш кежуал пригода Доктора. Космічні координати з записочки приводять Доктора і Джозі в зону бойових дій між расою котолюдей та живих кристалів, які хочуть загарбати їх планету.


Якщо ви тяжко видихнули і подумали: “Зараз Доктор буде возмущатись війні і казати про інші шляхи вирішення конфлікту”, — то ви маєте рацію! Наче хтось очікував чогось іншого. Але правди заради в цій історії інші шляхи вирішення дійсно мають сенс. Бо вся бійня почалась через непорозуміння в стилі: живих кристалів на планеті не було тищу років; тим часом котолюди колонізують планету; живі кристали повертаються, не знають, що котолюди розвинута нація, і починають фігачити собою планету, бо таким чином розмножуються.


Типу… В такому розрізі я навіть не проти оцих закликів Доктора, що є інший шлях крім війни, бо ну… в цій ситуації дійсно є… перепоною до порозуміння був мовний бар’єр, котрий не можна було обійти, бо кристали спілкуються чисто шляхом звукових частот без жодної подібності до слів, на відміну від котолюдей, в котрих мова “звичайна”.Доктор зміг потриндіти з кристалами іпросто переніс їх на іншу, вже незаселену планету. Я навіть не можу критикувати антивоєнний посил в цій історії.


В принципі, гарна приємна історія. Зірок з неба не хапає, але йде дуже рівно і не провалює серію.


Випуск 3 The Silvering



ПРОСТО ШИКАРНИЙ ВИПУСК!


Вибачте за капслок, але я дуже люблю цей випуск! Хоча здавалося б, знову вікторіанська епоха, знову злі двійники з дзеркального виміру, ми все це бачили купу разів в купі медіа і навіть в Докторі, і не раз. Але як же гарно це все подано! Який харизматичний лиходій, яке Восьмий сонечко, коли радіє магічному шоу з фокусами, яка ж Джозі слеянка в вікторіанській сукні зі своїм пофарбованим волоссям і пірсингом.


Просто всім дуже раджу його прочитати (як і всю збірку взагалі-то!).


Кадр з The Silvering

Випуск 4 Briarwood


Ще один дуже гарний випуск з приємним такими вайбами фольклорних історій про фейрі з нотками фольк-горору. Знайте, Доктору в принципі майже завжди гарно вдаються фольк-горорні сюжет, думаю, мені хотілось би зустрічати їх частіше.


Все ж в нас тут живий ліс і хлопчина, котрий переконаний, що цей двіжняк з лісом через Короля Ніксів (щось типу короля ельфів). Після цього нам навалюють цілу легенду з королями, язичницькими священними місцями та спеціальним мечем. І хоч у висновку це все пояснюється прибульцями, вайб історій про фейрі я прям дуже зацінив. Ще однією цікавою деталлю була критика в сторону британської знаті і знаті як такої через прикольну оптику:вони апропріюють перемоги й здобутки своїх підлеглих та підданих, аби удавати, що це вони класні й могутні, будуючи навколо цього кланову легенду.


Кадр з Briarwood

Випуск 5 A Matter of Life and Death


Фінальна історія, що власне і дала назву збірці.


І це прям міцна соціальна (ай ґес) фантастика з критикою олігархії, моральними питаннями етичності створення клонів самих себе задля перенесення своєї свідомості в ці тіла. І ви скажете мені: “Ой, та ладно, так розписуєш, наче це були якісь супер свіжі теми як на 2016 рік”. І так, це не то щоб Джордж Манн відкрив якусь нову тему в фантастиці, навіть в межах коміксів по Доктору, щось схоже було в історії Body Snatched від IDW в онґоїнгу Doctor Who (2011). Але Манн дуже гарно працює з цими концептами та вправно їх розписує, вписуючи в загальний сюжет мінісерії. Він показує, як Доктор реагує на олігархію, яка вважає, що має повне право заміщувати свідомість клонів своєю, а з іншого боку на власне клонів, які змогли повернути власне я і після стали прибічниками радикальних ідей.

Сторінка з A Matter of Life and Death

І посеред цього знаходиться Джозі, котра сама виявляється чимось штибу клона — живою картиною (котрі вона малювала сама ще пару випусків назад). І тепер трохи поїхавша багатійка, з котрої малювали цей портрет, хоче повернути тіло Джозі, бо вважає ту своєю власністю (хоча юридично вона такою не є навіть як портрет). 


І Доктор, котрий дізнається, що Джозі йому брехала про те, що вона людина. Але все одно не лишає її та заступається за неї, бо не може кинути подругу…


Ви шо, я чесно не очікував аж такого рівня сюжету, історії та кульмінації коли тільки починав читати цю серію.


Окрім міцного сюжету, приємним бонусом є самий-самий фінал, коли виявляється, що це Дванадцятий і Клара викупили Джозі з розпродажу колекції “поїхавшої божевільної” після її смерті, але до воскресіння в тілі клона. І це Дванадцятий привіз Джозі в маєток і підкинув записочку в примірник Джейн Ейр, щоб підтримати Восьмого Доктора (але не виключено, що частково ним рухав і причинно-наслідковий парадокс, хе-хе).


Дванадцятий Доктор і Клара з A Matter of Life and Death

У висновку це дійсно дуже гарна і потужна мінісерія і, якщо ви любите Восьмого Доктора, або комікси, або Восьмого Доктора і комікси, то я вам дуже наполегливо раджу все ж взяти й терміново її прочитати. Ось це дійсно серія, на котру Восьмий Доктор заслужив у свою річницю, на відміну від Empire of The Wolf, що вийшла на двадцятип'ятиріччя Восьмого. 


Doctor Who: The Fourth Doctor

Сценарій — Gordon Rennie, Emma Beeby

Малюнок — Brian Williamson


Обкладинка Doctor Who: The Fourth Doctor

Вже за тиждень після закінчення серії про Восьмого починається серія про Четвертого, що містить в собі також 5 випусків, але розповідає цілісну історію — Gaze of the Medusa.


І я навіть не знаю, що вам тут сказати… Це було не жахливо? Та, певно скажу, що це було не жахливо. Малюнок Вільямсона дуже так собі, особливо коли треба малювати обличчя, якщо це обличчя Четвертого Доктора чи Сари Джейн — це взагалі жах і прям видно, що художник їх малював з фотографій під копірку без жодного шансу на стилізацію, але в обличчях оригінальних персонажів ситуація не краще. 


З чогось такого хорошого… Сюжет непоганий, мені сподобалось базування на давньогрецьких легендах, всі ці циклопи й з’ява Медузи Ґорґони (котра взагалі не стикується з сюжетом Eye of the Gorgon з The Sarah Jane Adventures, але нам не звикати), але з’ява Зевса це, звичайно, було трохи занадто. Не те щоб він тут був прям бог, швидше прибулець, котрий надихнув греків на Зевса і водночас закрив Медузу в печерах Греції (наче у всесвіті більше немає місць, де можна закривати злочинців). В загальному, це непоганий сюжет, не сказав би, що я буду його хвалити, як історію про Восьмого, але і розносити не хочеться, бо свою невибагливу роботу він робить.


Доктор і Медуза Ґорґона

Хоч в мене і є особиста проблема з зображенням Медузи Ґорґони, яка тут просто така — кровожерлива змієжіночка, котра хоче всіх повбивать. Я ж в свою чергу прибічник сприйняття історії Медузи, як історії про звинувачення жертви у сексуальному насиллі й подальша демонізація жінки через закономірне бажання помсти ґвалтівнику. І я дотримуюсь поглядів феміністичного прочитання образу Ґорґони, тому завжди маю маленькі претензії з сюжетами, де Медуза це просто монстр, котрий жадає крови заради крови та вбивати, бо чому ні.


В загальному, я б чесно не дуже радив читати цю серію. Сюжет непоганий, але не те щоб він зрівноважує ваги з поганим малюнком, котрий руйнує усе враження. Тож краще оминіть.


Doctor Who: The Third Doctor

Сценарій — Paul Cornell

Малюнок — Christopher Jones


Обкладинка Doctor Who: The Third Doctor

Цього разу серія почалась 14 вересня 2016 року — за тиждень до виходу фіналу історії про Четвертого — і закінчилась в лютому 2017. Історія про Третього так само складається з п’яти випусків і розповідає цілісну історію, що потім вийшла у збірці The Third Doctor: The Heralds of Destruction.


І скажу вам відразу — тут все краще, ніж з Четвертим, але все ще гірше, ніж з Восьмим. І гірше переважно через те, що сюжет мінісерії це максимально типова історія про Третього. Ось максимально типова. Єдиною хоч якось свіжою ноткою було повернення Роберто Саламандера, котрий був лиходієм в телеісторії Другого Доктора. Але взагалі його наявність не дуже змінює течію історії та відчувається типовою.


Але якщо ви фанати Третього Доктора і його пригод як наукового радника UNIT і так, щоб Володар активно діяв у сюжеті, то вам може навіть зайти (хоч ходи Володаря тут типові, як на втілення Дельгадо). Малюнок вам враження не зіпсує, хоч він і є трішки плоским і йому часто не вистачає глибини та тіней, але в загальному він нормальний. Сприймати його комфортно і сюжет від того не дуже страждає.


У загальному все десь так і є. Це дійсно непогана історія, але прям порадити її я можу хіба що затятим фанатам Третього Доктора та його сюжетів.


Doctor Who: The Seventh Doctor

Сценарій (основної історії) — Andrew Cartmel

Сценарій (бекапної історії) — Richard Dinnick

Малюнок (основної історії) — Christopher Jones

Малюнок (бекапної історії) — Jessica Martin


Обкладинка Doctor Who: The Seventh Doctor

Остання мінісерія про Докторів до відродження та остання, про котру ми поговори в цьому матеріалі. Почала виходити з відносно великим відривом від усіх інших серій — 6 червня 2018 року і закінчилась першого серпня того ж року. Як ви могли порахувати, містить в собі всього три випуски, але також могли помітити, що тут дві історії! Їх пізніше було зібрано в збірці The Seventh Doctor: Operation Volcano.


Власне, та, це єдиний випадок у черзі коміксів про Класичних Докторів та Восьмого, коли, окрім основного сюжету, ще виходила бекапна історія. Для тих, хто не знає: бекапні історії це коротенькі одиночні чи серійні сюжети, котрі займають останні сторінки в синглах. Часто це просто комедійні замальовки, проте можуть і складати серйозні маленькі історії. У випадку серії про Сьомого Доктора основною історією є Operation Volcano, а бекапною — Hill of Beans.


Основна історія Operation Volcano


Знаєте, я можу навіть похвалити Operation Volcano. Так, малюнок Джонса все ще плаский і йому не вистачає тіні, але сценарій Картмела… Сценарій Картмела прям реально рятує цю історію. Ендрю прекрасно працює з Сьомим Доктором і його мітом, що не дивно, бо саме він був редактором сценаріїв на його ері (на наші слова, чимось штибу шоуранера, але котрий турбується лише за сюжет і сценарії).


Тож в цій мінісерії Ендрю знову повертається в рідні землі, ще й повертає з собою неочікуваних персонажів — Ієна Ґілмора та ICMG, або The Intrusion Counter-Measures Group, котрі були такими собі британськими предками UNIT. Причому Ґілмор навіть особисто передавав умовні віжки Бригадиру. 


І, власне, чому я називаю це повернення неочікуваним? Все просто — на телеекранах ця організація з’являлася лише один раз, у сюжеті Remembrance of the Daleks.


Сюжет крутиться навколо космічного корабля, котрий агентки ICMG знаходять в пустелях Австралії, але все швидко починає перетікати в герметичний фантастичний трилер штибу Істоти Карпетера, а потім в прибульців, що так чи інакше керують світом з накрутом на ядерну зброю. Це абсолютно шикарна історія, де Картмел майстерно жонглює поворотами, персонажами та очікуваннями читача.


Дуже радив би вам прочитати.


Бекапна історія Hill of Beans


Сюжет цієї бекапної історії бере початок з ще однієї телевізійної пригоди Сьомого — The Greatest Show in the Galaxy. Але цей контекст більше приємний бонус для фанатів класики, бо по факту це історія про шовінізм з занадто очевидними референсами в сторону поводження з євреями у нацистській Німеччині.


Це, чесно, непоганий комікс як на бекапну історію, точно не сюжет, що продасть збірку, але як бонус зійде.


Додаткові історії


Також у збірку The Seventh Doctor: Operation Volcano потрапили дві короткі історії — The Armageddon Gambit та In-Between Times.


The Armageddon Gambit — це коротка історія на 5 сторінок, що виходила в Free Comic Book Day 2018 від Titan по Доктору і була приквелом до серії з Сьомим Доктором. Малював Крістофер Джонс, а сценарій написав Джона Фріман (John Freeman). Тут нічого прям вау не відбувається, але в ТАРДІС гарний дизайн.


In-Between Times  була ексклюзивним коміксом для бандлу в Humble Bundle у 2018 році, який потім додали в цю збірку. Також коротка п’ятисторінкова історія про Першого Доктора, Сьюзен, Барбару та Ієна. І це прям вибух мозку! Сам сюжет написаний Полом Корнелом. Це дуже мила історія про перші дні Барбари та Ієна в ТАРДІС, але малюнок від британського художника Джона Стокса (John Stokes) це просто вау!


Малюнок Джона Стокса


Я вас прошу, візьміть почитати цей том заради In-Between Times та Operation Volcano.


Закінчення


На цьому і закінчується наш шлях по самостійних серіях Восьмого і класичних Докторів від Titan Comics, сподіваюсь, ви відібрали собі щось в читацькі плани на наступний рік!





Comments


© 2024-2025 Ми застрягли у ТАРДІС​

Powered and secured by Wix

Наш подкаст та сайт ніяк прямо не пов'язаний з BBC.

Ми застрягли у ТАРДІС є фанатським проєктом.

Doctor Who is ©BBC.

bottom of page