top of page

Два парадокси, чотири Доктори та один Далек

Ярослав Назаренко

Оновлено: 30 лист. 2024 р.

Огляд чотирьох коміксів по Доктору Хто


Тринадцята та Десятий Доктори авторства Піч Момоко

Часові парадокси зовсім не новинка в Докторі Хто, вони настільки не новинка, що були ще в класиці. І тому я мав би почати цей абзац словами: «Часові парадокси це старинка в Докторі Хто», — бо мені треба якось цей матеріал, власне, розпочати.


Отже, парадокси… Парадокси є основою зв’язку всіх чотирьох розглянутих коміксів між собою. Це не прям серія з чотирьох томів. Щось серед них дійсно можна вважати «сиквелом», проте інші томи швидше є такими собі спін-офами основної історії з парадоксом.


Усі чотири томи виданні Titan Comics в межах із 2020 року по 2022.


A Tale of Two Time Lords: A Little Help from My Friends


Обкладинка A Tale of Two Time Lords:  A Little Help from My Friends

Й ось початок нашого шляху, місце зародження парадоксу… Але спочатку поговоримо не про сюжет. A Little Help From My Friends початково мала б бути першою аркою в Year Two, серії коміксів про Тринадцяту Докторку. Сама серія мала б сюжетно йти паралельно подіям Flux та включати в себе Джека Гаркнеса, вікторіанський Торчвуд та Корсарку, котру ми вже зустрічали в останній арці Year One.


Проте після виходу A Little Help… Year Two скасували. Пояснень видавництво не надало, але той факт, що в сюжеті був Джек Гаркнес, а скасування співпало з поновленням звинувачень Джона Барроумена в сексуальних домаганнях, дозволяє будувати певні теорії.


А тепер сюжет!


Головною фішкою цієї історії є те, що це мульти-докторівська історія: як ви могли побачити із зображення, окрім Тринадцятої Докторки тут також присутній Десятий (ну звичайно, хто ж як не він). І при всій мої нелюбові до запихування Десятого й Теннанта будь-куди, куди тільки можна, це класний хід. Адже Джоді Гаузер (сценаристка) підібрала гарний час у житті Доктора, під час якого відбуваються події.


Тринадцята із супутниками прилітає в Лондон (випадково) саме в той час, у який янголи, що плачуть, закинули Доктора та Марту в епізоді «Blink». Тож якщо вам завжди було цікаво, як саме Марті й Доктору жилось весь той час, поки Саллі Спароу розгадувала загадки й бігала від статуй, то цей том саме для вас.


Насправді погляд на це життя і є найбільш цікавою частиною коміксу — поки Марта ходить на роботу та оплачує квартиру й рахунки, Доктор тільки тим і займається, що тусить вдома й будує трохи безтолкові речі, які наче мають допомогти їм двом повернутися назад.



Історія хоч і повторює сюжетні елементи двосерійки Людська природа та Сім’я крові, проте, по-перше, дає цікаву перспективу, адже зараз Тринадцята спостерігає цю ситуацію і свою поведінку зі сторони. Це дає їй зрозуміти, що у своєму Десятому втілення вона, може, і не була найкращою версією себе (це ж можемо зрозуміти й ми). А по-друге, той факт, що Марта сама утримувала весь побут у двосерійці можна було пояснити тим, що Доктор маскувався і не був повністю собою. До того ж Джон Сміт ходив на роботу й точно отримував гроші, які витрачав на життя і платню Марті за роботу, що можливо, може пом’якшити ставлення, враховуючи час у якому відбувається сюжет Природи та Сім’ї (кінець ХІХ — початок ХХ ст.). Натомість у A Little Help… Десятий є повністю Доктором, без жодного натяку на зміну особистості. Тобто ніщо, крім власного егоїзму, не заважало Доктору і працювати над своїми приладами, і допомагати Марті.


Також цікаво, що де-факто Доктори міняються своїми командами. Тринадцята, аби уникнути парадоксу через взаємодії зі своїм минулим Я, посилає Яз, Грема та Раяна слідкувати за Десятим, а сама йде слідкувати за Мартою, бо щось же притягнуло її ТАРДІС саме сюди, а не на Вудсток, куди вони справді летіли, і що як не Марта з Доктором могли бути причиною. Слідкування швидко переростає у взаємодію і ось уже Десятий із Сім’єю викриває янголів у 69-му, а Марта та Тринадцята знаходять автонів та Свідомість Нестін.


Після швидкої зустрічі обидві проблеми починають вирішуватись однією командою з двох Докторів та чотирьох супутників, що власне й породжує парадокс. Тут варто відзначити шикарну взаємодію Десятого та Тринадцятої між собою, які поводяться, як хаотичні сіблінги з однією клітиною мозку на двох. Ви могли б сказати, що це логічно, бо вони, власне, одна персона. І я з вами згоден, у частині однієї клітини мозку на двох, але те, що спільна взаємодія Тринадцятої і Десятого нагадує хаотичних сіблінгів усе ж є їхньою особливістю, бо згадайте ставлення Першого до Дванадцятого в Twice Upon a Time, взаємодії Десятого, Одинадцятого та Доктора Війни в Дні Доктора або взаємодії Докторів у мульти-докторовських історіях класичної ери.


У загальному історія дуже гарна і я б радив вам купити її і прочитати, хоча б заради Марти й хаотичних сіблінгів.


Alternating Current


Обкладинка Alternating Current

Власне той самий «сиквел» про який я говорив на початку, сюжет Alternating Current прямо витікає з A Little Help…, а сама арка мала б бути другою в Year Two, проте натомість стала першою міні-серією в «Doctor Who» 2020 року, що замінила собою Year Two і є серією з окремих міні-серій про різних персонажів (Alternating Current; The Master Plan, що розповідає про Міссі та Майстра Дельгадо; Empire of the Wolf, котрий ми трохи пізніше розглянемо; та Origin, що розповідає про Докторку Втікачку та, власне, її втечу з Дивізіону і про який у нас є випуск подкасту), у той час як Роки є серією з взаємопов’язаних арок одного онгоїнгу одного персонажа, як зазвичай буває в коміксах по Доктору від Titan.


Власне основна зав’язка в цьому сюжеті якраз витікає з парадоксу, спричиненого взаємодією Тринадцятої та Десятого в A Little Help…. З перших сторінок нам показують 2020 рік, у якому Лондон уже давно зруйнований, людство знаходиться під владою морських дияволів, а Роуз Тайлер жива і є частиною опору людства. Пізніше виявиться, що вона також у душі не гребе, хто такий Доктор.


Варто визнати, що це дуже цікава зав’язка сюжету. Морські дияволи просто айконік; нова версія Роуз, що виросла в абсолютно іншому жорстокому світі — цікава. Та й розвиток сюжету прям дуже гарний.


Як і в A Little Help…, в Alternating Current ми маємо два підсюжети, котрі потім зійдуться в єдине: сюжет Тринадцятої та сюжет Десятого (найімовірніше, це Десятий, який ось-ось підійде до подій епізоду Води Марсу. Чому так — поясню пізніше). Сюжет Тринадцятої включає в себе більш важливі події і є ведучою основою загальної історії, де відбуваються всі головні взаємодії з морськими дияволами, повстанцями та, неочікувано, новою королевою Скітри, котра допомагає людству у визвольній боротьбі (це важливо!). Натомість підсюжет Десятого показує взаємодію Доктора із часоплину до парадоксу з новою версією Роуз, проте ці двоє доволі швидко приєднуються до команди Тринадцятої.



Чому я, власне, відмітив важливість нової королеви Скітри? Бо раніше ми її бачили лише в одному епізоді — Ніч жахів Ніколи Тесли. Подумаєш. Ось власне через це і згадую, бо все захоплення Землі морськими дияволами відбувається саме тому, що парадокс у коміксі змінює події цього епізоду й тому Скітра викрадає не тільки Теслу, але й Едісона, що змінює часоплин.


У новому часоплині нова королева, яка була обрана вже після пробудження дияволів та всього іншого розуміє, що зробила помилку й починає її спокутувати, не тільки допомагаючи людям у 2020-х, але і граючи основну роль у виправленні минулого, ще під час викрадення Тесли та його візаві.


Власне це дає нам дві цікаві речі: по-перше, новий погляд на расу прибульців, що в самому серіалі подавались у чорно-білій призмі. Ця подача була доволі резонною, враховуючи їх спосіб життя, і комікс не виправдовує їх вчинків. Сюжет показує, як молодше покоління переосмислює та виправляє гріхи та помилки своїх попередників. А по-друге, власне хід із поверненням до Тесли та зміною цих подій доволі цікаво подає нам уже знайомий епізод із нової перспективи, де і ми, і Докторка вже знаємо, як усе було, проте цього разу все трохи інакше….


Кінцівка, окрім вирішення парадоксу, нам цікава з трьох причин:


  1. Альтернативна Роуз переживає скасування наслідків парадоксу, проте не знає, як вписатися в сучасну Землю. Вона зростала зі зброєю в руках, виборюючи планету в морських дияволів, і очевидно, мирна Земля не для неї. До того ж Піт мертвий, а Джекі в паралельному всесвіті, тому Роуз випрошує Десятого Доктора підкинути її на якусь планету, де вона зможе допомогти пригнобленим прибульцям свої бойовими навичками.

  2. Після того, як Тринадцята завезе Раяна, Грема та Яз у Лондон «нашого» часоплину, вона скаже, що їй треба відійти на секунду і зникне на пару кадрів…

  3. … а коли повернеться, то її на місці чекатиме не тільки Раян, Грем та Яз, але й Корсарка. Підпис внизу сторінки казатиме, що Докторка та Корсарка скоро повернуться.


І якщо про пункти 1 та 2 ми ще поговоримо в цій статті, то пункт три овіяний туманом таємниці. Бо повідомлення про скоре повернення було у 2022 році, а вже 2024-й, і нового тому про Докторку та Корсарку на горизонті не видно. З наявної в нас інформації про скасований Year Two можна припустити, що ця з’ява Корсарки мала б вести нас у наступну арку в Year Two. Проте з іншої сторони, нащо додавати повідомлення про скоре повернення у випуск уже після скасування? Невідомо. І хто зна чи колись ми дізнаємось. Може нас у майбутньому ще чекає арка нових пригод Докторки та Корсарки.


У загальному міні-серія хороша, мені прям сподобалось, теж радив би прочитати.


Empire of the Wolf


Обкладинка Empire of the Wolf

Міні-серія про Восьмого та Одинадцятого, котру Titan рекламували, як святкування 25-річчя дебюту Восьмого Доктора. Проте окрім його самого від Восьмого тут не багато. Жодної роботи з подіями його ери, жодної згадки його супутників. Якщо чесно, то цей комікс більше зосереджується на емоціях Одинадцятого.


Чесно кажучи, найбільш цікавим є початок історії, де нам показують життя нашої Роуз із Метакризою Доктора в паралельному світі. Абсолютно певен, що вам треба знати про те, що Доктор Метакризи зве себе Джоном Смітом і що в Роуз із ним є донька-підлітка Мія. І власне, через парадокс та існування другої Роуз в «оригінальному» всесвіті нашу Роуз затягує назад у рідний вимір, що створює другий парадокс!


А ось решта сюжету веселістю і цікавістю не відрізняється… У нас є дві Роуз: оригінальна, яка зустрічає Восьмого Доктора і вони разом намагаються зрозуміти, що сталось і чому її витягнуло назад, паралельно вона дратує Восьмого й намагається не видати йому його ж майбутнє, бо ця його версія ще не застала Великої Війни Часу; і альтернативна Роуз, яка заснувала свою міжзоряну імперію, але бачить дивні сни із життя оригінальної Роуз (варто відзначити, що оригінальній Роуз сняться сни про життя альтернативної), тому вона наказує знайти і привести до неї Доктора, аби той допоміг, але замість знайомого їй Десятого привели Одинадцятого, який якраз перебуває в моменті свого життя між смертю Пондів та осілістю на хмаринці у вікторіанському Лондоні, іншими словами — жах який сумний.


Сама суть сюжету в тому, що, як я вже сказав, Роуз заснувала Імперію. Таку собі Імперію “добра”. Вона, як і сказала в кінці Alternating Current, допомагала різним пригнобленим прибульцям відвоювати свою свободу, і з одним із визволених видів після повалення тиранії, власне, заснували цю Імперію, яка розширюється наступним чином: є планета, де одні прибульці пригноблюють іншихи →  Роуз зі своєю армією окуповують планету та скидають тиранію → ставлять свою владу, на чолі адміністрації призначають когось із пригнобленого виду → вид пригноблювачів посилають на виправні роботи, а по факту в різновид концтабору. Як бачите, картинка складається не найкраща, бо технічно це лише зміна статусу кво, де пригноблювач і пригноблений просто міняються місцями й тому весь цикл починається спочатку. Але альтернативна Роуз цього не знає, сидячи у своєму шикарному палаці, і роль Одинадцятого — їй це показати. Чим представляє нам тезу: «Ти, звичайно, робиш неправильно, але ти просто виросла у світі, де не було іншого. Але я знаю, що Роуз Тайлер не дозволила б цього». Тут Доктор очевидно апелює до оригінальної Роуз, проте, як на мене, це не мало б спрацювати. Адже оригінальна Роуз та альтернативна Роуз росли та формувались як особистості в кардинальних різних умовах, і апеляція «я знаю, що Роуз Тайлер не дозволила б цього» повністю зневажає особистість альтернативної Роуз, ставлячи в абсолют особистість оригінальної.



У свою чергу оригінальна Роуз та Восьмий Доктор протидіють перевороту в Імперії на чолі з правицею альтернативної Роуз. Переворот відбувається по причині, котру я вже описав в абзаці вище: «…пригноблювач і пригноблений просто змінюються місцями й тому весь цикл починається спочатку…». Правиця альтернативної Роуз був представником першого виду, котрому та допомогла, і він послідував за нею. Але після років завоювань тіп і його вид зловили манію величі й бажали простого підкорення всього світу задля розширення Імперії, а не допомоги. По факту пригноблені стали ще більшими пригноблювачами.


Взагалі, вся ця тема з пригнобленими, пригноблювачами та статусами кво звучить цікаво й потенційно це був би шикарний сюжет, проте він таким, на жаль, не вийшов.


У фіналі альтернативна Роуз розуміє свої помилки, переворот не вдається, а оригінальна Роуз повертається назад у паралельний світ — парадокс із двома Роуз подолано!


В цій історії варто відмітити взаємодію Одинадцятого і Восьмого. Раніше у статті я хвалив цей аспект у Тринадцятої та Десятого, проте не можу зробити цього для Докторів в цій історії. Потенційно все виглядає цікаво: Одинадцятий переживає якусь травму і Восьмий Доктор, помічаючи це, пропонує руку помочі. Проте Одинадцятий відкидає допомогу та реагує на молодшу версію себе доволі гостро, адже що він може розуміти в такому віці. З одного боку це логічно, бо Одинадцятий переживає травму й це його реакція, але з іншого боку, це не те щоб йому притаманно. Так, він міг бути замкнутим у собі, яким був у Сніговиках, але зриватись на Восьмого і звинувачувати його в чомусь… Також дивно дивитися, як в одній сцені Одинадцятий трохи зневажливо звертається до Восьмого, коли той оцінює військові сили Імперії, зі словами: «Oh yes, why don`t you tell us everything that you know about war.», — явно роблячи реверанс до того, що Восьмий не бачив справжньої війни (Великої Війни Часу). Це трохи незрозуміла зневага від персони, що зневажає свою ж регенерацію, що воювала у Великій Війні Часу. До того ж невідомо, чи вже пережив Восьмий Війну на Небесах, чи ще ні. Це все вже виглядало для мене доволі так собі, тож коли вони під кінець почали діяти й говорити, як сіблінги (але не хаотичні), це був дивний перехід.


У загальному в мене доволі змішані почуття до цієї міні-серії і, напевне, я б не радив її читати. Дуже сумно, що Восьмий Доктор отримав саме таку історію.


Time Lord Victorious: Defender of the Dalek


Обкладинка Time Lord Victorious:  Defender of the Dalek

І ось нас дуже неочікувано заносить на поля Time Lord Victorious… Для тих, хто не знає (тобто для переважної частини українських хувіан): Time Lord Victorious — це мультимедійна подія пов’язана з Десятим, що виходила з 2020 по 2024 і розповідала про пригоди кількох Докторів, Темні часи та Десятого, котрий нарік себе Time Lord Victorious. Як ми пам’ятаємо, цей титул Доктор отримав в епізоді Води Марсу сам від себе.


Неочікувано це тому, що всі часові парадокси, котрі ми розглядаємо в цій статті, насправді не є частиною Time Lord Victorious і пов’язані з ним лише двома деталями в Defender of the Dalek, а саме початком та певним моментом в кінці.


Власне сюжет починається з Доктора, що лежить непритомний у ТАРДІС. Після того, як він приходить до тями, виявляється, що він та ТАРДІС мають провали в пам’яті через парадокс, котрий вони пережили. Я схильний вважати, що це Десятий саме після подій Alternating Current, на що натякає текст Previously… на початку коміксу. Саме тому в блоці про Alternating Current я відзначив, що це Десятий занедовго до подій Вод Марсу бо, згідно офіційного часоплину Time Lord Victorious, Defender of the Dalek стоїть перед Водами Марсу.


Власне, як можна зрозуміти, Доктор захищає далеків (вау, невже!). І це насправді прикольний хід і прям відразу гарно подає рівень загрози, яка настільки висока, що далеки згодні на деякий час забути свою ворожнечу з Доктором задля виживання свого виду.


Так як події коміксу є частиною загальних подій Time Lord Victorious, то небезпека походить від істот, що якимось чином перемістились із Темних часів (незадовго після зародження Всесвіту) у більший сучасну еру. Двіж навколо Темних часів взагалі був фішкою цієї мультимедійної події.


У Defender of the Dalek в боротьбі проти істот із Темних часів Доктору допомагає один далек — Далек-Стратег. І його взаємодія з Десятим це просто найкраща частина коміксу. Цей вайб — це прям шикарно, тільки заради цього вже варто прочитати цей комікс. Та й насправді в цього Далека прям цікаве минуле й навіть є арка персонажа!!!


Тож я вже назвав першу деталь, що пояснює зв’язок цього коміксу з подіями коміксів, котрі ми розглянули вище. У самому кінці Defender of the Dalek, коли Десятий тікає з корабля Далеків після перемоги, з’являється Тринадцята й допомагає йому врятуватись від далеків, що знову обернулись проти нього. Власне ця раптова з’ява Докторки це і є те раптове її зникнення в кінці Alternating Current, про котре я вже писав вище.


У загальному Defender of the Dalek дуже гарний комікс. Так як він не дуже пов’язаний з іншими подіями Time Lord Victorious і його сюжет зрозумілий і без зовнішнього контексту, я б дуже радив цей мальопис до ознайомлення.


На цьому й закінчується наша розмова про два парадокси, чотири Доктори та одного Далека. Насправді шлях читання цих коміксів був доволі веселий і я задоволений, що пройшов його. Попри те, що деякі історії зовсім не виправдали моїх очікувань. Сподіваюсь, моя розповідь сподобалась вам і надихнула також придбати та прочитати ці історії.

22 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comentarios


© 2024-2025 Ми застрягли у ТАРДІС​

Powered and secured by Wix

Наш подкаст та сайт ніяк прямо не пов'язаний з BBC.

Ми застрягли у ТАРДІС є фанатським проєктом.

Doctor Who is ©BBC.

bottom of page