Огляд чотирьох коміксів по Доктору Хто
![Тринадцята та Десятий Доктори авторства Піч Момоко](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_15e5dbe261ef42a394f28b1c0375664a~mv2.jpg/v1/fill/w_800,h_450,al_c,q_80,enc_auto/6d6984_15e5dbe261ef42a394f28b1c0375664a~mv2.jpg)
Часові парадокси зовсім не новинка в Докторі Хто, вони настільки не новинка, що були ще в класиці. І тому я мав би почати цей абзац словами: «Часові парадокси це старинка в Докторі Хто», — бо мені треба якось цей матеріал, власне, розпочати.
Отже, парадокси… Парадокси є основою зв’язку всіх чотирьох розглянутих коміксів між собою. Це не прям серія з чотирьох томів. Щось серед них дійсно можна вважати «сиквелом», проте інші томи швидше є такими собі спін-офами основної історії з парадоксом.
Усі чотири томи виданні Titan Comics в межах із 2020 року по 2022.
A Tale of Two Time Lords: A Little Help from My Friends
![Обкладинка A Tale of Two Time Lords: A Little Help from My Friends](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_9742254369b34185b38a1e3842c34fc3~mv2.jpg/v1/fill/w_600,h_912,al_c,q_85,enc_auto/6d6984_9742254369b34185b38a1e3842c34fc3~mv2.jpg)
Й ось початок нашого шляху, місце зародження парадоксу… Але спочатку поговоримо не про сюжет. A Little Help From My Friends початково мала б бути першою аркою в Year Two, серії коміксів про Тринадцяту Докторку. Сама серія мала б сюжетно йти паралельно подіям Flux та включати в себе Джека Гаркнеса, вікторіанський Торчвуд та Корсарку, котру ми вже зустрічали в останній арці Year One.
Проте після виходу A Little Help… Year Two скасували. Пояснень видавництво не надало, але той факт, що в сюжеті був Джек Гаркнес, а скасування співпало з поновленням звинувачень Джона Барроумена в сексуальних домаганнях, дозволяє будувати певні теорії.
А тепер сюжет!
Головною фішкою цієї історії є те, що це мульти-докторівська історія: як ви могли побачити із зображення, окрім Тринадцятої Докторки тут також присутній Десятий (ну звичайно, хто ж як не він). І при всій мої нелюбові до запихування Десятого й Теннанта будь-куди, куди тільки можна, це класний хід. Адже Джоді Гаузер (сценаристка) підібрала гарний час у житті Доктора, під час якого відбуваються події.
Тринадцята із супутниками прилітає в Лондон (випадково) саме в той час, у який янголи, що плачуть, закинули Доктора та Марту в епізоді «Blink». Тож якщо вам завжди було цікаво, як саме Марті й Доктору жилось весь той час, поки Саллі Спароу розгадувала загадки й бігала від статуй, то цей том саме для вас.
Насправді погляд на це життя і є найбільш цікавою частиною коміксу — поки Марта ходить на роботу та оплачує квартиру й рахунки, Доктор тільки тим і займається, що тусить вдома й будує трохи безтолкові речі, які наче мають допомогти їм двом повернутися назад.
![](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_5697d5c8e5ef4ffd9bbe80cd2ff58245~mv2.jpg/v1/fill/w_800,h_518,al_c,q_85,enc_auto/6d6984_5697d5c8e5ef4ffd9bbe80cd2ff58245~mv2.jpg)
Історія хоч і повторює сюжетні елементи двосерійки Людська природа та Сім’я крові, проте, по-перше, дає цікаву перспективу, адже зараз Тринадцята спостерігає цю ситуацію і свою поведінку зі сторони. Це дає їй зрозуміти, що у своєму Десятому втілення вона, може, і не була найкращою версією себе (це ж можемо зрозуміти й ми). А по-друге, той факт, що Марта сама утримувала весь побут у двосерійці можна було пояснити тим, що Доктор маскувався і не був повністю собою. До того ж Джон Сміт ходив на роботу й точно отримував гроші, які витрачав на життя і платню Марті за роботу, що можливо, може пом’якшити ставлення, враховуючи час у якому відбувається сюжет Природи та Сім’ї (кінець ХІХ — початок ХХ ст.). Натомість у A Little Help… Десятий є повністю Доктором, без жодного натяку на зміну особистості. Тобто ніщо, крім власного егоїзму, не заважало Доктору і працювати над своїми приладами, і допомагати Марті.
Також цікаво, що де-факто Доктори міняються своїми командами. Тринадцята, аби уникнути парадоксу через взаємодії зі своїм минулим Я, посилає Яз, Грема та Раяна слідкувати за Десятим, а сама йде слідкувати за Мартою, бо щось же притягнуло її ТАРДІС саме сюди, а не на Вудсток, куди вони справді летіли, і що як не Марта з Доктором могли бути причиною. Слідкування швидко переростає у взаємодію і ось уже Десятий із Сім’єю викриває янголів у 69-му, а Марта та Тринадцята знаходять автонів та Свідомість Нестін.
Після швидкої зустрічі обидві проблеми починають вирішуватись однією командою з двох Докторів та чотирьох супутників, що власне й породжує парадокс. Тут варто відзначити шикарну взаємодію Десятого та Тринадцятої між собою, які поводяться, як хаотичні сіблінги з однією клітиною мозку на двох. Ви могли б сказати, що це логічно, бо вони, власне, одна персона. І я з вами згоден, у частині однієї клітини мозку на двох, але те, що спільна взаємодія Тринадцятої і Десятого нагадує хаотичних сіблінгів усе ж є їхньою особливістю, бо згадайте ставлення Першого до Дванадцятого в Twice Upon a Time, взаємодії Десятого, Одинадцятого та Доктора Війни в Дні Доктора або взаємодії Докторів у мульти-докторовських історіях класичної ери.
У загальному історія дуже гарна і я б радив вам купити її і прочитати, хоча б заради Марти й хаотичних сіблінгів.
Alternating Current
![Обкладинка Alternating Current](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_d98ab99903384da7a869244935501929~mv2.jpg/v1/fill/w_600,h_913,al_c,q_85,enc_auto/6d6984_d98ab99903384da7a869244935501929~mv2.jpg)
Власне той самий «сиквел» про який я говорив на початку, сюжет Alternating Current прямо витікає з A Little Help…, а сама арка мала б бути другою в Year Two, проте натомість стала першою міні-серією в «Doctor Who» 2020 року, що замінила собою Year Two і є серією з окремих міні-серій про різних персонажів (Alternating Current; The Master Plan, що розповідає про Міссі та Майстра Дельгадо; Empire of the Wolf, котрий ми трохи пізніше розглянемо; та Origin, що розповідає про Докторку Втікачку та, власне, її втечу з Дивізіону і про який у нас є випуск подкасту), у той час як Роки є серією з взаємопов’язаних арок одного онгоїнгу одного персонажа, як зазвичай буває в коміксах по Доктору від Titan.
Власне основна зав’язка в цьому сюжеті якраз витікає з парадоксу, спричиненого взаємодією Тринадцятої та Десятого в A Little Help…. З перших сторінок нам показують 2020 рік, у якому Лондон уже давно зруйнований, людство знаходиться під владою морських дияволів, а Роуз Тайлер жива і є частиною опору людства. Пізніше виявиться, що вона також у душі не гребе, хто такий Доктор.
Варто визнати, що це дуже цікава зав’язка сюжету. Морські дияволи просто айконік; нова версія Роуз, що виросла в абсолютно іншому жорстокому світі — цікава. Та й розвиток сюжету прям дуже гарний.
Як і в A Little Help…, в Alternating Current ми маємо два підсюжети, котрі потім зійдуться в єдине: сюжет Тринадцятої та сюжет Десятого (найімовірніше, це Десятий, який ось-ось підійде до подій епізоду Води Марсу. Чому так — поясню пізніше). Сюжет Тринадцятої включає в себе більш важливі події і є ведучою основою загальної історії, де відбуваються всі головні взаємодії з морськими дияволами, повстанцями та, неочікувано, новою королевою Скітри, котра допомагає людству у визвольній боротьбі (це важливо!). Натомість підсюжет Десятого показує взаємодію Доктора із часоплину до парадоксу з новою версією Роуз, проте ці двоє доволі швидко приєднуються до команди Тринадцятої.
![](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_67731e28b7f24b2190c88092edcd8ca9~mv2.jpg/v1/fill/w_800,h_585,al_c,q_85,enc_auto/6d6984_67731e28b7f24b2190c88092edcd8ca9~mv2.jpg)
Чому я, власне, відмітив важливість нової королеви Скітри? Бо раніше ми її бачили лише в одному епізоді — Ніч жахів Ніколи Тесли. Подумаєш. Ось власне через це і згадую, бо все захоплення Землі морськими дияволами відбувається саме тому, що парадокс у коміксі змінює події цього епізоду й тому Скітра викрадає не тільки Теслу, але й Едісона, що змінює часоплин.
У новому часоплині нова королева, яка була обрана вже після пробудження дияволів та всього іншого розуміє, що зробила помилку й починає її спокутувати, не тільки допомагаючи людям у 2020-х, але і граючи основну роль у виправленні минулого, ще під час викрадення Тесли та його візаві.
Власне це дає нам дві цікаві речі: по-перше, новий погляд на расу прибульців, що в самому серіалі подавались у чорно-білій призмі. Ця подача була доволі резонною, враховуючи їх спосіб життя, і комікс не виправдовує їх вчинків. Сюжет показує, як молодше покоління переосмислює та виправляє гріхи та помилки своїх попередників. А по-друге, власне хід із поверненням до Тесли та зміною цих подій доволі цікаво подає нам уже знайомий епізод із нової перспективи, де і ми, і Докторка вже знаємо, як усе було, проте цього разу все трохи інакше….
Кінцівка, окрім вирішення парадоксу, нам цікава з трьох причин:
Альтернативна Роуз переживає скасування наслідків парадоксу, проте не знає, як вписатися в сучасну Землю. Вона зростала зі зброєю в руках, виборюючи планету в морських дияволів, і очевидно, мирна Земля не для неї. До того ж Піт мертвий, а Джекі в паралельному всесвіті, тому Роуз випрошує Десятого Доктора підкинути її на якусь планету, де вона зможе допомогти пригнобленим прибульцям свої бойовими навичками.
Після того, як Тринадцята завезе Раяна, Грема та Яз у Лондон «нашого» часоплину, вона скаже, що їй треба відійти на секунду і зникне на пару кадрів…
… а коли повернеться, то її на місці чекатиме не тільки Раян, Грем та Яз, але й Корсарка. Підпис внизу сторінки казатиме, що Докторка та Корсарка скоро повернуться.
І якщо про пункти 1 та 2 ми ще поговоримо в цій статті, то пункт три овіяний туманом таємниці. Бо повідомлення про скоре повернення було у 2022 році, а вже 2024-й, і нового тому про Докторку та Корсарку на горизонті не видно. З наявної в нас інформації про скасований Year Two можна припустити, що ця з’ява Корсарки мала б вести нас у наступну арку в Year Two. Проте з іншої сторони, нащо додавати повідомлення про скоре повернення у випуск уже після скасування? Невідомо. І хто зна чи колись ми дізнаємось. Може нас у майбутньому ще чекає арка нових пригод Докторки та Корсарки.
У загальному міні-серія хороша, мені прям сподобалось, теж радив би прочитати.
Empire of the Wolf
![Обкладинка Empire of the Wolf](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_e68863299eeb4529bc04d2b6a2d866ea~mv2.jpg/v1/fill/w_600,h_910,al_c,q_85,enc_auto/6d6984_e68863299eeb4529bc04d2b6a2d866ea~mv2.jpg)
Міні-серія про Восьмого та Одинадцятого, котру Titan рекламували, як святкування 25-річчя дебюту Восьмого Доктора. Проте окрім його самого від Восьмого тут не багато. Жодної роботи з подіями його ери, жодної згадки його супутників. Якщо чесно, то цей комікс більше зосереджується на емоціях Одинадцятого.
Чесно кажучи, найбільш цікавим є початок історії, де нам показують життя нашої Роуз із Метакризою Доктора в паралельному світі. Абсолютно певен, що вам треба знати про те, що Доктор Метакризи зве себе Джоном Смітом і що в Роуз із ним є донька-підлітка Мія. І власне, через парадокс та існування другої Роуз в «оригінальному» всесвіті нашу Роуз затягує назад у рідний вимір, що створює другий парадокс!
А ось решта сюжету веселістю і цікавістю не відрізняється… У нас є дві Роуз: оригінальна, яка зустрічає Восьмого Доктора і вони разом намагаються зрозуміти, що сталось і чому її витягнуло назад, паралельно вона дратує Восьмого й намагається не видати йому його ж майбутнє, бо ця його версія ще не застала Великої Війни Часу; і альтернативна Роуз, яка заснувала свою міжзоряну імперію, але бачить дивні сни із життя оригінальної Роуз (варто відзначити, що оригінальній Роуз сняться сни про життя альтернативної), тому вона наказує знайти і привести до неї Доктора, аби той допоміг, але замість знайомого їй Десятого привели Одинадцятого, який якраз перебуває в моменті свого життя між смертю Пондів та осілістю на хмаринці у вікторіанському Лондоні, іншими словами — жах який сумний.
Сама суть сюжету в тому, що, як я вже сказав, Роуз заснувала Імперію. Таку собі Імперію “добра”. Вона, як і сказала в кінці Alternating Current, допомагала різним пригнобленим прибульцям відвоювати свою свободу, і з одним із визволених видів після повалення тиранії, власне, заснували цю Імперію, яка розширюється наступним чином: є планета, де одні прибульці пригноблюють іншихи → Роуз зі своєю армією окуповують планету та скидають тиранію → ставлять свою владу, на чолі адміністрації призначають когось із пригнобленого виду → вид пригноблювачів посилають на виправні роботи, а по факту в різновид концтабору. Як бачите, картинка складається не найкраща, бо технічно це лише зміна статусу кво, де пригноблювач і пригноблений просто міняються місцями й тому весь цикл починається спочатку. Але альтернативна Роуз цього не знає, сидячи у своєму шикарному палаці, і роль Одинадцятого — їй це показати. Чим представляє нам тезу: «Ти, звичайно, робиш неправильно, але ти просто виросла у світі, де не було іншого. Але я знаю, що Роуз Тайлер не дозволила б цього». Тут Доктор очевидно апелює до оригінальної Роуз, проте, як на мене, це не мало б спрацювати. Адже оригінальна Роуз та альтернативна Роуз росли та формувались як особистості в кардинальних різних умовах, і апеляція «я знаю, що Роуз Тайлер не дозволила б цього» повністю зневажає особистість альтернативної Роуз, ставлячи в абсолют особистість оригінальної.
![](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_187bf6a19d534215bc89cb4d468a887d~mv2.jpg/v1/fill/w_500,h_569,al_c,q_80,enc_auto/6d6984_187bf6a19d534215bc89cb4d468a887d~mv2.jpg)
У свою чергу оригінальна Роуз та Восьмий Доктор протидіють перевороту в Імперії на чолі з правицею альтернативної Роуз. Переворот відбувається по причині, котру я вже описав в абзаці вище: «…пригноблювач і пригноблений просто змінюються місцями й тому весь цикл починається спочатку…». Правиця альтернативної Роуз був представником першого виду, котрому та допомогла, і він послідував за нею. Але після років завоювань тіп і його вид зловили манію величі й бажали простого підкорення всього світу задля розширення Імперії, а не допомоги. По факту пригноблені стали ще більшими пригноблювачами.
Взагалі, вся ця тема з пригнобленими, пригноблювачами та статусами кво звучить цікаво й потенційно це був би шикарний сюжет, проте він таким, на жаль, не вийшов.
У фіналі альтернативна Роуз розуміє свої помилки, переворот не вдається, а оригінальна Роуз повертається назад у паралельний світ — парадокс із двома Роуз подолано!
В цій історії варто відмітити взаємодію Одинадцятого і Восьмого. Раніше у статті я хвалив цей аспект у Тринадцятої та Десятого, проте не можу зробити цього для Докторів в цій історії. Потенційно все виглядає цікаво: Одинадцятий переживає якусь травму і Восьмий Доктор, помічаючи це, пропонує руку помочі. Проте Одинадцятий відкидає допомогу та реагує на молодшу версію себе доволі гостро, адже що він може розуміти в такому віці. З одного боку це логічно, бо Одинадцятий переживає травму й це його реакція, але з іншого боку, це не те щоб йому притаманно. Так, він міг бути замкнутим у собі, яким був у Сніговиках, але зриватись на Восьмого і звинувачувати його в чомусь… Також дивно дивитися, як в одній сцені Одинадцятий трохи зневажливо звертається до Восьмого, коли той оцінює військові сили Імперії, зі словами: «Oh yes, why don`t you tell us everything that you know about war.», — явно роблячи реверанс до того, що Восьмий не бачив справжньої війни (Великої Війни Часу). Це трохи незрозуміла зневага від персони, що зневажає свою ж регенерацію, що воювала у Великій Війні Часу. До того ж невідомо, чи вже пережив Восьмий Війну на Небесах, чи ще ні. Це все вже виглядало для мене доволі так собі, тож коли вони під кінець почали діяти й говорити, як сіблінги (але не хаотичні), це був дивний перехід.
У загальному в мене доволі змішані почуття до цієї міні-серії і, напевне, я б не радив її читати. Дуже сумно, що Восьмий Доктор отримав саме таку історію.
Time Lord Victorious: Defender of the Dalek
![Обкладинка Time Lord Victorious: Defender of the Dalek](https://static.wixstatic.com/media/6d6984_ae72d965d8eb46b69ae1b4003b4deba3~mv2.jpg/v1/fill/w_600,h_910,al_c,q_85,enc_auto/6d6984_ae72d965d8eb46b69ae1b4003b4deba3~mv2.jpg)
І ось нас дуже неочікувано заносить на поля Time Lord Victorious… Для тих, хто не знає (тобто для переважної частини українських хувіан): Time Lord Victorious — це мультимедійна подія пов’язана з Десятим, що виходила з 2020 по 2024 і розповідала про пригоди кількох Докторів, Темні часи та Десятого, котрий нарік себе Time Lord Victorious. Як ми пам’ятаємо, цей титул Доктор отримав в епізоді Води Марсу сам від себе.
Неочікувано це тому, що всі часові парадокси, котрі ми розглядаємо в цій статті, насправді не є частиною Time Lord Victorious і пов’язані з ним лише двома деталями в Defender of the Dalek, а саме початком та певним моментом в кінці.
Власне сюжет починається з Доктора, що лежить непритомний у ТАРДІС. Після того, як він приходить до тями, виявляється, що він та ТАРДІС мають провали в пам’яті через парадокс, котрий вони пережили. Я схильний вважати, що це Десятий саме після подій Alternating Current, на що натякає текст Previously… на початку коміксу. Саме тому в блоці про Alternating Current я відзначив, що це Десятий занедовго до подій Вод Марсу бо, згідно офіційного часоплину Time Lord Victorious, Defender of the Dalek стоїть перед Водами Марсу.
Власне, як можна зрозуміти, Доктор захищає далеків (вау, невже!). І це насправді прикольний хід і прям відразу гарно подає рівень загрози, яка настільки висока, що далеки згодні на деякий час забути свою ворожнечу з Доктором задля виживання свого виду.
Так як події коміксу є частиною загальних подій Time Lord Victorious, то небезпека походить від істот, що якимось чином перемістились із Темних часів (незадовго після зародження Всесвіту) у більший сучасну еру. Двіж навколо Темних часів взагалі був фішкою цієї мультимедійної події.
У Defender of the Dalek в боротьбі проти істот із Темних часів Доктору допомагає один далек — Далек-Стратег. І його взаємодія з Десятим це просто найкраща частина коміксу. Цей вайб — це прям шикарно, тільки заради цього вже варто прочитати цей комікс. Та й насправді в цього Далека прям цікаве минуле й навіть є арка персонажа!!!
Тож я вже назвав першу деталь, що пояснює зв’язок цього коміксу з подіями коміксів, котрі ми розглянули вище. У самому кінці Defender of the Dalek, коли Десятий тікає з корабля Далеків після перемоги, з’являється Тринадцята й допомагає йому врятуватись від далеків, що знову обернулись проти нього. Власне ця раптова з’ява Докторки це і є те раптове її зникнення в кінці Alternating Current, про котре я вже писав вище.
У загальному Defender of the Dalek дуже гарний комікс. Так як він не дуже пов’язаний з іншими подіями Time Lord Victorious і його сюжет зрозумілий і без зовнішнього контексту, я б дуже радив цей мальопис до ознайомлення.
На цьому й закінчується наша розмова про два парадокси, чотири Доктори та одного Далека. Насправді шлях читання цих коміксів був доволі веселий і я задоволений, що пройшов його. Попри те, що деякі історії зовсім не виправдали моїх очікувань. Сподіваюсь, моя розповідь сподобалась вам і надихнула також придбати та прочитати ці історії.
Comentarios